Ogrody Piosenek 2008 – pisze Jan Kondrak

Ogrody Piosenek
Co roku ileś osób wygrywa Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Olsztyńskie Spotkania Zamkowe – Śpiewajmy Poezję. Niektóre z tychże decydują się na zawodowstwo. To znaczy budują repertuar, zaplecze muzyczne, robią nagrania studyjne i teledyski. Jednak dla młodego artysty przebijanie się z własną ofertą na rynek jest coraz trudniejsze i brakuje instytucji, która mogłaby poświadczyć wartość artystyczną jego propozycji.
„Ogrody Piosenek” taką hierarchię, taki panteon przyszłych sław współtworzą. Tu się przyznaje certyfikaty Artystycznej Jakości i ofiarowuje zwycięzcy recital telewizyjny.

Dlaczego recitale? Bo w długiej formie estradowej dopiero widać to co w artyście najważniejsze – mianowicie osobowość. Ujawnia się to „coś”, które zaciekawia, fascynuje i powoduje pewność, że obcujemy z wielkością. „Ogrody Piosenek” inwestują w osobowości właśnie czyli w pewną przyszłość.
Każdego dnia festiwalowego odbędą się trzy koncerty konkursowe i na koniec występ gwiazdy gatunku. W szranki konkursowe staną znakomite panie. Między innymi Beata Lerach z Wrocławia, Gabriela Lencka z Warszawy i Dzidka Muzolf z Krakowa. Wśród panów nie zabraknie rewelacyjnego Jarka Chojnackiego ze Szczytna, Piotra Dąbrówki z Radomia i rewelacji z Trójmiasta – Jacka Kuleszy.  Jeśli gwiazdy, to gatunkowo przynależne i albo największe, albo bardzo popularne (to nie zawsze jest to samo). I tak: – będziemy gościć najwybitniejszego z żyjących barda Polski, Andrzeja Garczarka, który po raz pierwszy zagra u nas z zespołem. Zagrają Strachy na Lachy – ale program piosenek największego z nieżyjących, czyli Jacka Kaczmarskiego.
W trakcie festiwalu odbędzie się rejestracja telewizyjna programu Lubelskiej Federacji Bardów, który powstał do wierszy wybitnych polskich poetów związanych z Lublinem, a noszącym tytuł „Klechdy Lubelskie”. Rejestracja zwycięskiego recitalu też odbędzie się z udziałem festiwalowej publiczności natchmiast po werdykcie. Publiczność zaś przyzna w tym roku swoją, odrębną nagrodę.

Jan Kondrak

„Strefa Piosenki” jest patronem medialnym festiwalu. Na bieżąco będziemy umieszczać zdjęcia z poszczególnych koncertów i wywiady z uczestnikami, gośćmi i laureatami.
Szczegółowy program imprezy znaleźć można w „strefowym kalendarium”.
Ogrody Piosenek. 23 -26 lipca 2008 roku. Muszla Ogrodu Saskiego. Początek codziennie o 19.00.

Dane Kontaktowe

W sprawach dot. koncertów Lubelskiej Federacji Bardów

federacja@lfb.lublin.pl

Katarzyna Kowanek 577·317·131

Jolanta Sip 501·070·144
jsip@o2.pl

Tomasz Deutryk 500·862·333

Marek Andrzejewski 691·484·754

Piotr Selim 603·887·315Moderatorzy strony

weronika.bieniasz@wp.eu slawek.kusmierz@interia.pl