Marek Andrzejewski

fot. Andrzej Mochoń

mandrzejewski@interia.pl
tel: 691_484_754
www.facebook.com/Andrzejewski.Marek
www.myspace.com/marekandrzejewski

Marek Andrzejewski

Autor tekstów, kompozytor i wykonawca.

W latach 90–tych współpracował z folkowym zespołem „Orkiestra św. Mikołaja”, z teatrem „Gardzienice” i z Teatrem Grupa Chwilowa. Jako autor i wykonawca piosenek zadebiutował w 1993 roku. W 1994 roku otrzymał Pierwszą nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz nagrodę im. Wojtka Bellona przyznawaną śpiewającym autorom. Dwukrotnie zdobył Grand Prix i Nagrodę Publiczności Ogólnopolskiego Festiwalu Recitali w Siedlcach (w 1994 i 1997 roku).

W 1995 roku razem ze znakomitymi muzykami z Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach utworzył siedmioosobową „Grupę Niesfornych”. Nagrał z nimi płytę pt. Trolejbusowy Batyskaf  (1997 r.), a w gorącej dziesiątce „Muzycznej Jedynki” znalazły się dwa teledyski: tytułowy Trolejbusowy batyskaf oraz Jak listy. Wielokrotnie reprezentował środowisko lubelskie na koncertach galowych Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

W 1999 roku powstała Lubelska Federacja Bardów. Marek wprowadził zespół do Kawiarni Artystycznej Hades w miejsce swoich wcześniejszych „Piwnicznych spotkań z piosenką”.

W 2003 r. ukazała się druga autorska płyta Marka pt. Dziesięć pięter. Oprócz muzyków z Grupy Niesfornych płytę współtworzyli: Vidas Švagždys, Tomasz Szymuś i przyjaciele Marka z Grupy MoCarta. Piosenki z tej płyty można było usłyszeć w radiowej Trójce, a jedną z nich – Tylko misie śpiewali później Artur Andrus i Andrzej Poniedzielski.

Najnowsza płyta Elektryczny sweter  (2012 r.) pokazuje bardziej rockową duszę autora. Oczywiście nie brakuje na niej typowych dla Marka piosenek o charakterze przebojowym, jak Kiedykolwiek, czy ballad, jak Idzie grudzień, które śmiało nawiązują do wielkich hitów – Jak listy z pierwszej płyty, czy Lot Amsterdam Tokio z drugiej. Teraz Andrzejewski lubi od czasu do czasu „przyłożyć” – utwory Na razie gramy czy Droga nas zmienia brzmią mocno i przekonywająco pokazują, że współcześni balladziści nie boją się ostrzejszych form wyrazu.

Obok koncertów z zespołem Elektrycznego swetra, Marek występuje również solowo: sam z gitarą. Można go też usłyszeć w projekcie Marek Andrzejewski AKUSTYCZNIE, gdzie towarzyszą mu Kasia Wasilewska – skrzypce, śpiew oraz Jakub Niedoborek – oud, bandżo, mandolina, gitara klasyczna i inne instrumenty strunowe.

 

 

Podstrony solowe:
Marek Andrzejewski | Jan Kondrak | Piotr Selim | Jolanta Sip
Katarzyna Wasilewska | Tomasz Deutryk | Krzysztof Nowak | Piotr Bogutyn